Střední uměleckoprůmyslová škola Turnov

Turnov

Skálova 373, Turnov, 511 01

Telefon:+420 481 321 232
+420 481 324 323
E-mail:skola@sups.info
Web:www.supsturnov.cz
Zajímavá secesní budova Střední uměleckoprůmyslové školy byla postavena v letech 1909 až 1910.

Se stavbou se započalo již v roce 1908 zbouráním čtvrti Sklenařice a jak hlásá nápis na fasádě - k uctění 60. jubilea nástupu Františka Josefa na rakouský trůn. Sídlí v ní známá Střední uměleckoprůmyslová škola, která byla založena v roce 1884, jako první svého druhu ve střední Evropě.

První ředitelské místo zaujal Josef Malina - absolvent vídeňské uměleckoprůmyslové školy, sochař a cizér, kterého dnes připomíná část výzdoby na Mikulášském kostele. Jeho žena Józa, neteř básníka Vítězslava Hálka, byla předlohou k Mrštíkově Helence z Pohádky máje. Na škole se vystřídala řada pedagogů - renomovaných výtvarníků, šperkařů a rytců - glyptiků. V roce 1967 zde vznikla pro světovou výstavu v Montreálu kopie Svatováclavské koruny a v 80. letech kopie dalších částí českých korunovačních klenotů žezla a jablka.

Šperkařská škola dnes zajišťuje v pěti čtyřletých oborech: zlatnictví a design šperků, design grafické a plastické rytiny, design a zpracování drahých kamenů, design litých objektů, umělecké kovářství a zámečnictví a design kovaných předmětů. V posledních letech byla výuka rozšířena o vyšší odborné studium v oboru restaurování památek.

EXKURZE

Prohlídka školy s průvodcem je možná v českém, anglickém a německém jazyce, mimo prázdniny, vstupné dobrovolné. Ukázky výroby ve školních dílnách.

Fotogalerie

load