Zlatá stezka Českého ráje

Jičín

Jičín, 506 01

Zlatá stezka spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 103 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borovicové lesy. Její historie má své prvopočátky již v druhé polovině 19. století po výletě Vojty Náprstka do Prachovských skal, a také díky založení Klubu českých turistů, kdy se Český ráj stává jedním z prvních míst, kde se začíná budovat značení pro turisty, vyhlídky, restaurace apod.

Termín Zlatá stezka včetně popisu jeho dílčích úseků se poprvé objevil v publikaci KČT v roce 1937, ještě před válkou byl natočen i propagační film.

Současná Zlatá stezka doznala oproti někdejší historické díky různým faktorům (změna charakteru zemědělské půdy po válce, výstavba silnic, těžba písků apod.) řadu změn, byl např. zničen úsek mezi Troskami a Prachovskými skalami.

Červeně značená trasa na turistické mapě vypadá takto:

Mladá Boleslav - Bakov nad Jizerou - Mnichovo Hradiště - Valečov - Drábské světničky - Příhrazy - Kost - Nebákov - Dolní Mlýn - Trosky - Hrubá Skála - Valdštejn - Turnov - Frýdštejn - Malá Skála - Besedice - Kozákov - Tábor - Železnice - Jičín

Celou stezku je možno hrubě rozdělit na několik menších oblastí

  1. Mladá Boleslav - Bakov nad Jizerou - Mnichovo Hradiště
  2. Mnichovo Hradiště - Drábské světničky
  3. Turnovsko - Hruboskalsko - Maloskalsko
  4. Kozákov - Lomnicko
  5. Jičínsko - Prachov
  6. Sobotecko

Stezku lemují středověké hrady Valečov, Kost, Trosky, Hrubá Skála, Valdštejn, Frýdštejn a její součástí jsou i rozhledny a kopce Mužský, Kopanina, Kozákov, Tábor a také skvosty lidové i městské architektury. Její celková délka je 103 km, ale lze se na ni kdekoliv napojit a absolvovat jen tu část, která Vás zajímá.

Celá trasa představuje pro většinu z nás vícedenní putování, a proto jsme pro vás připravili několik okruhů s doporučenými místy na trase i v blízkém okolí s možností návratu do výchozího bodu.

Značení trasy: červená turistická značka
Délka trasy: 103 km

load