Na pohádkový zámek Sychrov za Zlatovláskou

Sychrovský zámek a přilehlý park posloužil našim a zahraničním filmařům jako žádný jiný široko daleko. Natáčela se zde velká řada pohádek a filmů, jako „Tmavomodrý svět“, seriál „Dobrodružství kriminalistiky“, „Strašidlo cantervillské“ a další.

Asi nejvíce je však známý z pohádek „Nesmrtelná teta“ a „Zlatovláska“, kde si zahrály interiéry zámku, vnitřní nádvoří, místo před hlavní bránou a park. Po prohlídce zámku a parku se vydejte po modré turistické značce směr Sedlejovice, která začíná u Zámeckého hotelu Sychrov. Kousek od plotu zámeckého parku vás překvapí Arturův hrad – brána, jíž prochází silnice. Po necelém kilometru klesání se dostanete do údolí. Mohutné stromy na lukách pocházejí rovněž z parkových úprav. Proti proudu říčky Mohelky dojdete až do obce Sedlejovice, kde odbočíte po cyklotrase 14 B, která vás dovede až k aleji Rohanka a následně k zadní bráně zámeckého parku. Tady už záleží jen na vás, ze které strany obejdete areál parku a dostanete se do výchozího bodu. 

Nenáročný pěší nebo cyklo výlet, délka 6 km. 

Zámek Sychrov – modrá Sedlejovice (2,2 km) – 14B zámek Sychrov (6 km). 

Zajímavosti na trase 

Zámek Sychrov 

Novogotický zámek, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů. Komentované prohlídky, expozice, výstavy, nabídka doprovodných akcí. 

Zámecký park 

Zámecký park byl založen po roce 1840 knížetem Kamilem Rohanem, který byl vášnivým botanikem a sběratelem. Založil v parku bohatou dendrologickou a botanickou sbírku a prováděl také krajinné úpravy v širokém okolí Sychrova. Centrální osa parku je ukončena oranžerií, která vynikne např. v pohádce „Nejkrásnější hádanka“. Vedle oranžerie, která je stylovou kavárnou, najdete v parku další romantické stavby, jako je vodárenská věž či Rudolfova vyhlídka. 

Naučná stezka – Lesní putování s Kamilem Rohanem 

Naučná stezka vedoucí v blízkosti zámeckého parku. Seznamuje s historickými zajímavostmi místních lesů, s péčí lesníků, kterou jim po dlouhá desetiletí věnují. 

Další filmy spojené s trasou výletu 

Radúz a Mahulena 

Nesmrtelná teta 

Zlatovláska 

Nejkrásnější hádanka 

Kosmetička a zvíře 

Panství 

Fotogalerie

load