Naučná stezka Josefa Pekaře

U příležitosti 150. výroční narození turnovského rodáka – historika Josefa Pekaře, byla v květnu 2020 vybudována nová naučná stezka. Stezka je vytyčena zelenou turistickou trasou, je dlouhá 4 kilometry a má 6 zastavení s informačními panely. Trasa spojuje Dolánky, dějepiscův rodný Malý Rohozec a Jenišovice, kde je Pekař pochován.

Na nové stezce je instalováno šest zastavení, šest panelů věnovaných prof. Josefu Pekařovi. Každý z nich je rozdělen do tří částí nazvaných Z Pekařova života, Z Pekařova kraje a Místo, kde se panel nachází. Texty jsou doplněny ilustračními snímky, jejich množství je limitováno velikostí panelu. Proto jsou na každém z nich vpravo dole umístěny QR kódy, jejichž prostřednictvím se zvídavý čtenář může připojit na webové stránky s obsáhlejšími texty, mapou trasy a rozšířenou fotogalerií. Pro zahraniční turisty jsou připraveny stručné překlady textů rovněž pomocí QR kódů. Jednotlivé panely naučné stezky postupně najdete v Dolánkách u Dlaskova statku, ve Vazoveckém údolí u tůně Bezednice, na Malém Rohozci pak hned tři z nich – ve svahu pod původní Pekařovou chalupou, v místních částech Na Černavě a Na Pískách. Poslední je umístěn v Jenišovicích u hřbitova.

Letáček o naučné stezce je k dispozici zdarma v Regionálním turistickém informačním centru v Turnově.

Více informací naleznete také na webových stránkách Pekařovy společnosti Českého ráje: http://www.pekar.turnov.cz/stezka/d.stezka0cz.htm

Fotogalerie

load