Turnovský cyklookruh

Pokud rádi jezdíte na kole a chcete lépe poznat okolí Turnova, je tu pro Vás připravený Turnovský cyklookruh, který vede kolem mnoha zajímavých míst, památek a krásných výhledů.

Cyklookruh je značen místním značením, vedoucím po stávajících cyklotrasách a silnicích III. a IV. třídy s minimální automobilovou dopravou. Na celé trase jsou umístěna odpočívadla a stojany s přehlednou mapou. Cyklookruh je dlouhý 24 km a vede kolem města Turnova a přilehlých vesnic. Na trasu můžete nastoupit kdekoliv, třeba u vlakové zastávky Turnov – město.

K zajímavostem na trase patří Kalvárie na Vrchhůře - pískovcové sousoší bezejmenného autora z konce 18. století. Stojí na jednom z nejvýše položených míst v katastru města a otevírá se odtud krásný výhled na město s dominantním novogotickým chrámem Narození Panny Marie, na hrad Valdštejn, Trosky a na další zajímavosti Českého ráje. Trasa vede také kolem Pivovaru Rohozec, založeného na počátku 20. století a kolem unikátního věžového vodojemu v Ohrazenicích. Dále v Ohrazenicích budete míjet také Pyrám, kamenný rozcestník z roku 1813 udávající tři hlavní směry na Turnov, Mladou Boleslav a Liberec. Zajímavé jsou i dva kostely na trase, kostel sv. Jakuba v Přepeřích z poloviny 16. století a nejstarší kostel v Turnově - sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích z přelomu 12. a 13. století.


Fotogalerie

load