Páteřní cyklotrasa vedoucí podél celého toku řeky Jizery od polských hranic až k Praze, která prochází územím Jizerských hor, Krkonoš, Českého ráje, Středních Čech.

Celou trasu lze v současnosti absolvovat po stávajících značených cyklotrasách. Postupně od osady Jizerky podél toku řeky lze využít cyklotrasy č. 22 (přes Kořenov do Pasek nad Jizerou), č. 4170 (přes Vysoké nad Jizerou do Semil, Železného Brodu a Turnova), č. 14 (přes Turnov do Přepeř), č. 223 (přes Svijany, Mnichovo Hradiště do Kláštera Hradiště nad Jizerou) a č. 241 (přes Mladou Boleslav, Benátky nad Jizerou, Lázně Toušeň až k Praze).

Uvedené cyklotrasy ve větší či menší vzdálenosti sledují tok řeky a snaží se minimalizovat náročná stoupání. Především v horním toku řeky se však cyklisté dílčímu převýšení nevyhnou. Také povrch a kvalita cyklotras je různorodá stejně jako krajina, kterou projíždí. Přesto tato dálková cyklotrasa svými téměř 190 kilometry vybízí buď k několikadennímu putování (pro zdatné cyklisty), anebo k opakovaným cyklovýletům podél koridoru řeky s návštěvou přilehlých historických památek a zajímavostí.

V Jizerských horách prochází trasa Greenway Jizera osadou Jizerka a dále klesá do Martinského údolí, kudy vedla v dávných dobách zemská stezka spojující Čechy a Slezsko. Cyklotrasa se dále od Jizerských hor obrací ke Krkonoším v osadě Mýto. Za starým kamenným mostem přes Jizeru v Mýtě sleduje doporučená trasa starou cestu, zvanou Planýrka, traverzující se svahem na pravém břehu Jizery do typické horské obce Paseky nad Jizerou, odkud začínají pozoruhodné výhledy na centrální hřeben Krkonoš. Poté obrací řeka svůj tok do kopcovitého kraje dalekých rozhledů a hlubokých údolí, přírodních i technických zajímavostí a lidové architektury. Cyklotrasa lemuje řeku až na úsek pod Semily, kde se řeka prodírá hlubokým kaňonem s Riegrovou stezkou (pouze pro pěší). Nad pravým břehem leží Bozkovské dolomitové jeskyně, nad levým břehem se vypíná strážná hora Českého ráje - Kozákov. Z Podspálova trasa sleduje opět Jizeru do Železného Brodu - města skla a lidové architektury. Pak Vás čeká nová cyklostezka podél řeky až do Turnova, kde v průběhu jízdy přes Malou Skálu uvidíte, jak řeka vstupuje do pískovců české křídové pánve a nad ní se tyčí skalní stěna Pantheonu (Vranov) a protější úchvatné Suché skály. Od  Turnova teče Jizera převážně upraveným korytem. Nad pravým břehem se tyčí zámek Hrubý Rohozec, na levé straně toku poté nejznámější skalní města - Hruboskalsko, Příhrazské skály a Drábské světničky. U Mnichova Hradiště opouští tok Jizery oblast pískovcových ker a protéká Mladoboleslavskem, které je za posledních sto let úzce spjaté s automobilovým průmyslem. Podél toku řeky leží i řada dalších hradů, zámků, zřícenin a církevních staveb (zámek Mnichovo Hradiště, Zvířetice, Michalovická putna, Loreta v Kosmonosích). Na jihu pak pozvolna navazuje Polabí, jehož mírně zvlněná krajina je vhodným prostředím pro rodinné výlety. První pozoruhodností na trase je zámek v Benátkách nad Jizerou, Jabkenická obora s četnými rybníky, a dále tiché lesy v oblasti bývalého vojenského prostoru Milovice. U soutoku Jizery a Labe, kde se naše trasa kříží s Labskou cyklostezkou, leží Káraný s úpravnou pitné vody pro Prahu. Zajímavé Lázně Toušeň jsou na druhém břehu Labe, kam lze přejet po lávce a pokračovat dále ku Praze.

Na cyklotrasu Greenway Jizera můžete vyrazit i z vlakového nádraží v Kořenově, Harrachově nebo polské Szklarske Porebe. Vlakem z Prahy do Tanvaldu a po přestupu z Tanvaldu do Kořenova či Harrachova. Některé vlakové spoje umožňují přepravu kol. Bližší informace www.idos.cz. Pokud začnete Vaše putování podél Jizery do Prahy od vlakového nádraží v Kořenově a přesto chcete projet celou trasu Greenway Jizera, máme pro Vás řešení. Vydejte se od vlakového nádraží v Kořenově na kole na Jizerku po značené cyklotrase č. 22. Vzhledem k široké nabídce turistických zajímavostí a aktivit blízkosti řeky je možné cykloturistiku kombinovat s pěšími vycházkami či návštěvou památek.

www.greenway-jizera.cz

Fotogalerie

load