Jak dostat tatínka do polepšovny: velký pěší okruh od Věžáku Hruboskalskem

Celodenní náročný výlet, délka 18 km.

Rybník Vidlák – červená zámek Hrubá Skála (4,9 km) – zelená Adamovo lože (5,3 km) – žlutá Mariánská vyhlídka (5,8 km) - žlutá Skalní věž Skaut (ve filmu Dračí zub) (6,7 km) – žlutá Antonínův pramen (7,3 km) – modrá Janova vyhlídka (8,6 km) – modrá dále zelená Radeč (9,8 km) – zelená Čertoryje (14,2 km) – zelená Věžický rybník – žlutá rybník Vidlák (18 km) 

Ideálním výchozím místem je parkoviště u rybníka Vidlák. Na hrázi rybníka byla u stavidla lávka, kde se odehrála slavná scéna, kdy pošťák Petr Nárožný na babetě potká dědu v přestrojení za vodníka a se slovy „Vodník, a říkal mi Fando“ sjede i s babetou do rybníka. Po červené značce půjdete na zámek Hrubá Skála. U rozcestí u Adamova lože se vydáte po žluté turistické značce na Mariánskou vyhlídku. Pokračujete sestupem k symbolickému hřbitovu horolezců. Po žluté značce pokračujete dála asi po 200 metrech dojdete ke skále Skaut (ve filmu Dračí zub). Odehrávaly se tu známé scény, jak tatínek (František Němec) učí malého Vaška (Tomáš Holý) lézt na skály, až se všechno provalí. Po dalších 200 metrech přejděte na modrou značku, která vás provede vnitřní částí skalního města, vystoupáte po ní na Zlatou stezku Českého ráje (červená turistická značka) a dále pokračujete po zelené směrem na Radeč a poměrně náročným sestupem údolím Čertoryje se vrátíte na parkoviště k Věžickému rybníku. Odtud se vydáte po žluté značce směrem k rybníku Vidlák. Když budete sledovat skály na druhé straně rybníka, již zanedlouho objevíte tu, která ve filmu posloužila scéně, kdy malý Vašek s tatínkem lezou na první skálu. Pokračujete cestou krásným údolím až k rybníku Vidlák. 

Zajímavosti na trase: 

Rybníky v Podtroseckém údolí 

Soustava osmi rybníků nacházejících se v kaňonovitých údolích pod zříceninou hradu Trosky. Místo natáčení pohádky „Princ Bajaja“ (princ rozmlouvá s koněm), „Máj“ (záběr rybníka se skalami). 

Zámek Hrubá Skála 

Renesanční zámek postavený na pískovcových skalách. Přístupná je vyhlídková věž, nádvoří a v sezoně i část interiérů. Zámek je spojen s pohádkou „Princ Bajaja“ (např. obě nádvoří, věž, okna zámku) nebo s rodinným filmem „Kočičí princ“ (hlavními hrdiny filmu jsou děti zámeckého správce, zámek se objevuje i v exteriérových záběrech). 

Adamovo lože 

Skalní reliéf vytesaný do pískovce leží asi 300 m severně od zámku Hrubá Skála. Místo, kde přespával princ Bajaja (scény s mluvícím koněm). 

Symbolický hřbitov horolezců 

Zhruba 130 jmen najdete na skalní stěně Nekonečné věže. Tabulky se jmény patří horolezcům, kteří zahynuli ve zdejších skalách, ale i na různých místech republiky a světa. Symbolický hřbitov byl otevřen v červenci 1971. 

Další filmy spojené s trasou výletu 

Máj 

Princ Bajaja 

Kočičí princ Fotogalerie

load