Základní informace

Turnov, autor: Luděk Antoš
Turnov – srdce Českého ráje
Město Turnov bylo založeno nad řekou Jizerou v polovině 13. století rodem Markvarticů. Nachází se v malebné krajině Českého ráje a je ideálním výchozím místem pro výlety do okolí. Město je často nazýváno městem drahých kamenů. V minulosti proslulo broušením drahých kamenů, výrobou a broušením skelné kompozice i šperkařstvím. Výroba šperků s českými granáty proslavila Turnov po celém světě. Turnov žije bohatým kulturním životem a je také skvělým místem pro aktivní dovolenou a trávení volného času. Naleznete zde množství sportovního vyžití včetně nového sportovně rekreačního areálu Maškova zahrada.

Počet obyvatel: Počet obyvatel Turnova se v posledních letech pohybuje kolem čísla 14.500. Počtem obyvatel je Turnov největším městem okresu Semily a čtvrtým největším městem Libereckého kraje.

Rozloha: 2 273 ha = 22,73 km2

Poloha a nadmořská výška: Střed města - náměstí - se nachází 267 m n. m. na pozici 50° 35′ 15" severní šířky a 15° 9′ 26" východní délky.

Části města: Území se organizačně dělí na 5 katastrálních území (Turnov, Daliměřice, Mašov u Turnova, Bukovina u Turnova a Malý Rohozec) a na 13 částí: Turnov (Nudvojovice připojeny), Daliměřice, Hrubý Rohozec, Kadeřavec, Mašov, Pelešany, Bukovina, Dolánky u Turnova, Kobylka, Loužek, Malý Rohozec, Mokřiny a Vazovec.

Vodní toky: Řeka Jizera, Vazovecký potok, Odolenovický potok, Ohrazenický potok, Stebenka, Libuňka, Modřišický potok.

Kulturní a historické památky města: Novorenesanční radnice, chrám Narození Panny Marie, kostel sv. Mikuláše, kostel sv. Františka z Assisi, kostel sv. Matěje, kostel sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích, Synagoga Turnov a židovský hřbitov, Státní zámek Hrubý Rohozec, Muzeum Českého ráje v Turnově, Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, hrad Valdštejn

Další objekty ve městě: Zákaznické centrum – Galerie Granát, Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova, Výstava panenek a kočárků, SUPŠ a VOŠ Turnov, Kulturní centrum Střelnice a Kino Sféra, Knihovna Antonína Marka.

Sportovní zařízení: Sportovně rekreační areál Maškova zahrada s venkovním koupalištěm a Zimním stadionem Ludvíka Koška, krytý plavecký bazén, 2 sportovní haly, tenisová hala, tenisové kurty, atletický stadion Ludvíka Daňka, ski areál a řada dalších sportovišť.


Fotogalerie - Turnov

Turnov, autor: Luděk Antoš

Turnov

 
Náměstí Českého ráje, autor: Luděk Antoš

Náměstí Českého ráje

 
Novorenesanční radnice, autor: Aleš Jungmann

Novorenesanční radnice

 
Kostel Narození Panny Marie, autor: Ing. Pavla Bičíková

Kostel Narození Panny Marie

 
Kostel sv. Františka z Assisi, autor: Ing. Pavla Bičíková

Kostel sv. Františka z Assisi

 
Kostel sv. Mikuláše, autor: Ing. Pavla Bičíková

Kostel sv. Mikuláše

 
Synagoga Turnov, autor: Pavel Charousek

Synagoga Turnov

 
Muzeum Českého ráje, autor: Ing. Pavla Bičíková

Muzeum Českého ráje

 
Granátový šperk, autor: Bohumil Jakoubě

Granátový šperk

 
Achát, autor: archiv TPCR

Achát

 
Zámek Hrubý Rohozec, autor: Ing. Pavla Bičíková

Zámek Hrubý Rohozec

 
Dlaskův statek, autor: Ing. Pavla Bičíková

Dlaskův statek

 
Hrad Valdštejn, autor: Ing. Pavla Bičíková

Hrad Valdštejn

 
Sportovně-rekreační areál Maškova zahrada, autor: Bohumil Jakoubě

Sportovně-rekreační areál Maškova zahrada

 
Kulturní centrum Střelnice, autor: KC Střelnice

Kulturní centrum Střelnice

 
 
Vytvořeno 22.10.2019 6:57:18 | přečteno 7299x | ernest
load