Vyhledávání

Regionální turistické informační centrum Turnov

Kamenářská stezka, významné osobnosti Turnova

Turnov, známý jako město drahých kamenů, ve světě proslavila zejména výrova šperků s českými granáty. O tradici kamenářství a šperkařství v Turnově a o osobnostech, z nichž většina je se zpracováním drahých kamenů spojena, pojednává první naučná stezka pojmenovaná Kamenářská stezka, významné osobnosti Turnova. 

mapa Naucne stezky CJ 1 1, obrázek se otevře v novém okně

Na tabulích červenovínové barvy, symbolizující karmínovou barvu českých granátů, se můžete seznámit s pamětihodnostmi ve Skálově ulici, spojující střed města s parkovou zónou. V 18. století se na jejím konci nacházela městská čtvrť Sklenařice, z níž se do dnešních dnů dochovala pouze budova tzv. Pacltovy huti, ve které se až do roku 1864 pálila skelná kompozice, což je umělá výroba drahých kamenů.  Na místě původní zástavby Sklenařic dnes stojí Střední umělecko-průmyslová škola, založená v Turnově již v roce 1884 jako speciální odborná škola pro výchovu odborníků v oblasti zpracování drahých kamenů. Muzeum Českého ráje v Turnově již od roku 1886 shromažďuje doklady o přírodním bohatství Českého ráje a jeho dějinách. Jedinečné expozice kamenářství a zlatnictví, mineralogie a geologie, archeologie, národopisu i historie si právem zaslouží vaši pozornost. Stejně tak jako unikátní panoramatický obraz Mikoláše Alše „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“ o rozměrech 8,5 a 10 m z roku 1895 nebo nová stálá expozice tzv. Kamenářského domu, repliky jednoho z posledních roubených domů, který ve městě stál.

Na cestě po stopách historie a současnosti zpracování drahých kamenů budete míjet i dům Na Sboře s pamětní deskou k poctě duchovního a učence Antonína Marka (1785-1877), přítele mnoha osobností českého národního obrození, a další reprezentativní veřejné budovy. Kolorit zrekonstruované Skálovy ulice dotvářejí plochy okrasné zeleně a několik pomníků.

Z jaspisů z nedalekého Kozákova (744 m n. m.), nejvyšší hory Českého ráje, Pojizeří a Podkrkonoší a známého naleziště drahokamů, vytvořili turnovští brusiči kamenů obložení svatostánku Chrámu Narození Panny Marie, dominanty města Turnova. Ke kostelu přiléhá hřbitov s umělecky cennými náhrobky, z nichž mnohé nesou jména významných osobností Turnovska. Na tabulích Kamenářské stezky v Sobotecké ulici se můžete seznámit se jmény řady turnovských rodáků, kteří významným přínosem obohatili českou vědu a kulturu, a s historií města samotného. 

18.10.2013 11:44:03 | přečteno 2656x | tana
 
Regionální turistické informační centrum © 2017  |  náměstí Českého ráje 26, 511 01 Turnov
tel.: +420 481 366 255, +420 481 366 256  |  e-mail: info@turnov.cz  |  Mapa webu
Liberecký kraj Tento projekt vznikl za finanční podpory Libereckého kraje
Projekt byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa.
publicita EU
load